Bukonts: Par meža īpašnieku lomu kokrūpniecībā, motivāciju un godīgu attieksmi no valsts
Koksnes pirmapstrādes sektoram ir galvenā loma izejmateriālu nodrošināšanā dažādām nozarēm, tostarp būvniecībai, mēbeļu ražošanai un enerģētikai. Tomēr tie, kurus parasti, ja ne piemirstam, tad kā minimums skatām atrauti no kokrūpniecības ir meža īpašnieki.
Vairāk nekā 130 000 cilvēki un uzņēmumi atrodas meža nozares pievienotās vērtības ķēdes pašā sākumposmā un ir atbildīgi par praktiski pašu sarežģītāko uzdevumu – sabalansēt ne tikai savas, bet jebkura sabiedrības locekļa vides, ekonomiskās un sociālās intereses savā meža privātīpašumā. Turklāt šodien trim ilgtspējīgas mežsaimniecības pamatelementiem mūsu apziņās ir piepulcējusies arī ceturtā interese – valsts drošība.
Ņemot vērā uzdevumu nopietnību, es nešaubīgi saku, ka to paveikt var tikai zinoši un augsti motivēti meža īpašnieki.
Kā zināms zemes īpašnieku motivācija ir ļoti individuāla lieta un gana pētīta tieši meža īpašnieku vidū visā pasaulē, tomēr manu uzmanību piesaistīja kāds senāks, 2005. gadā tapis pētījums ASV par jauno meža īpašnieku motivācijas un uzvedības modeļiem Virdžīnijas štatā. Pētījumā jaunie meža īpašnieki, atkarībā no to motivācijas, tika sagrupēti sešos segmentos – "neklātienes investori" (4%), "karjeristi" (13%), "dabas sargi" (16%), “fermeri" (21%), “mežkopji” (21%) un “jaunās ģimenes” (19%). (6% no respondentiem sagrupēt acīmredzot nebija izdevies).
"Neklātienes investori" un "karjeristi" ir tie, kurus mēs dēvētu par neaktīvajiem meža īpašniekiem, to dzīvesveids un ienākumi ir ļoti mazā mērā saistīti ar mežu, tomēr interesanti, ka tieši šīs grupas visaugstāk novērtē meža ekonomisko atdevi. Savukārt "dabas sargi", "mežkopji" un "jaunās ģimenes", lai arī ar dažādiem uzsvariem, tomēr kā nozīmīgu motivāciju ir atzīmējuši visplašāko loku iemeslu, kāpēc viņi vēlas būt meža īpašnieki – pārsvarā tā ir iespēja uzņemties atbildību par savu zemi, dzīvot un audzināt bērnus laukos, iekļauties lokālajā sociālajā dzīvē un saglabāt dabas vērtības. Savukārt "fermeri” meža īpašumu uzskata kā dabisku piedevu savām lauksaimniecības zemēm.
Šajā tolaik jauno ASV meža īpašnieku dažādībā saskatu atbildi uz jautājumu –
kā viens un tas pats koks var vienlaikus palikt mežā pildot ekoloģiskās un sociālās (rekreācijas) funkcijas, un nodrošināt koksni produktu ražošanai? Nevar.
Tikai meža īpašumu un meža īpašnieku dažādība valstī un plašākā reģionā var nodrošināt kopējo mežsaimniecības ilgtspējas mērķi.
Savukārt, jautāti par iemesliem, kas varētu likt atteikties no meža īpašuma to pārdodot, no amerikāņu atbildēm var secināt, ka tas pārsvarā varētu būt pārāk liels fiziskā darba un nodokļu slogs, kas kopumā liegtu viņiem atļauties šādu dzīvesveidu.
Un te būtu vieta atgriezties vidējā Latvijas meža īpašnieka kurpēs un paturot prātā viņa lomu gan dabas vērtību veidošanā, gan kvalitatīva izejmateriāla nodrošināšanā kokrūpniecībai. Šogad maijā izveidotā petīcijā meža īpašnieki aicina:
"Mēs apakšā parakstījušies, aicinām nekavējoties pārtraukt jaunu īpaši aizsargājamu teritoriju un mikroliegumu izveidi, līdz netiek izveidota un ieviesta taisnīga kompensāciju sistēma par uzliktajiem īpašumu apsaimniekošanas ierobežojumiem." Kā nepieņemamu petīcijas veidotāji uzskata arī pašu aizsargājamo teritoriju veidošanas procedūru, jo tā notiek neiesaistot un neinformējot meža īpašnieku, nemaz nerunājot par kādu sociāli ekonomisko novērtējumu.
Lai arī kurā no motivācijas segmentiem ietilpst konkrētais meža īpašnieks, tas ir pirmkārt pelnījis elementāru cieņu pret sevi kā sabiedrības locekli, un tikpat noteikti valstij būtu jārespektē arī viņa privātīpašuma tiesības.
Līdzīgi kā Virdžīnijas štata jaunos meža īpašniekus 2005. gadā, tā arī mūsu meža īpašniekus šodien motivē ne tikai koksnes kā izejmateriāla audzēšana, bet arī lepnums par sevi kā zemes īpašnieku, spēja veidot un aizsargāt dabas vērtības, identitātes un ģimenes tradīciju saglabāšana. Ja mežā aizliedz saimniekot, tad zūd gan lepnums un prieks par paveikto, gan motivācija būt par šīs zemes īpašnieku.
To, ka kaut kas nav kārtībā parāda arī Vidzemes Augstskolas pētnieku 2021. gadā veiktā aptauja, kurā Latvijas privātie meža īpašnieki norāda, ka no saimniekošanas pasākumiem sasniegt dabas aizsardzības mērķus mežā visvairāk palīdz mežā atstātie dobumainie, nokaltušie koki un kritalas (68%), mežizstrādes pārtraukums putnu ligzdošanas laikā (67%) un pienākums cirsmā atstāt ekoloģiskos kokus (59%).
Tomēr šajā pat aptaujā 47% respondentu norāda, ka tiem nebūtu intereses veikt meža apsaimniekošanas darbības dabas daudzveidības palielināšanai, 44 % nevēlētos iesaistīties pētījumos par dabas daudzveidību mežos. Tātad liela daļa apzinās, kas būtu darāms, bet mērķtiecīgi izvēlas to nedarīt.
Vai iznāk, ka meža īpašnieks Latvijā ir apzināti pret pasākumiem dabas daudzveidības palielināšanai? Nē, viņi vienkārši labi zina kādas tam būs sekas – kā visneefektīvāko dabas aizsardzības metodi meža īpašnieki norādījuši pilnīgu mežsaimnieciskās darbības aizliegumu (55%) vai galvenās cirtes aizliegumu (48%).
Šauri skatoties, man kā kokrūpniecības industrijas pārstāvim būtu jābūt "pa ceļam" tikai ar tiem meža īpašniekiem, kuru motivācijā nozīmīga daļa ir ekonomiskās vērtības radīšana koksnes kā izejmateriāla formā. Bet tā skatīties nedrīkst – man ir svarīgi, lai visi meža īpašnieki saglabā katrs savu dzinuli nodarboties ar mežsaimniecību.
Ja reiz valsts neuzticas nevienam no viņiem, un dabas aizsardzību plāno "no augšas", ierobežojot meža īpašnieka tiesības, par to ir jāsaņem taisnīga kompensācija. Šobrīd tā ir tikai 50 līdz 160 eiro gadā.
Ja meža īpašnieks būs drošs, ka kādā no meža attīstības posmiem viņam to praktiski neatņems, vai vismaz atlīdzinās tā vērtību, tikai tad mēs varam būt puslīdz droši, ka kāds riskēs būt "pasīvais investors", "mežkopis" vai "dabas draugs” visticamāk sabalansējot sadzīvošanu ar liegumiem vienā meža īpašumā ar intensīvāku saimniekošanu otrā, ja tāda iespēja būs.
Vismaz priecē, ka mūsu meža īpašnieki šodien ir izglītotāki - 66% no nupat aptaujātajiem meža īpašniekiem ir ar augstāko izglītību (amerikāņu gadījumā 2005. gadā tie bija 48%).
LKUEA sēde 07.03.2023
LKF dalība profesionālās pilnveides seminārā "Jauni izaicinājumi profesionālajā izglītībā"
22.
februārī Latvijas Kokrūpniecības federācijas pārstāvji piedalījās Ogres tehnikuma
organizētā profesionālās pilnveides seminārā “Jauni izaicinājumi profesionālajā
izglītībā”. Tā ietvaros tika apskatīta liekto līmēto mēbeļu ekspertu SIA
“Dižozols plus” ražotne, kurā laipni tikām sagaidīti un ar uzņēmuma valdes
locekli Ģirtu Plakanu devāmies ne tikai ekskursijā pa ražošanas ēku, kur
apskatījām visu ražošanas procesu, sākot ar izejmateriālu glabātuvi, beidzot ar
jaunatklāto pīšanas cehu, bet arī ekspozīciju zāli, kurā ir izveidota uzņēmuma
ražoto krēslu un galdu kolekcija. Otrā dienas daļā apmeklējām Ogres tehnikumu,
kur tika diskutēts par izaicinājumiem moduļu īstenošanā profesionālajā
kvalifikācijā “mēbeļu galdnieks” sadarbībā ar nozares uzņēmumiem, kā arī
prakses dokumentācijas digitalizācija.
Semināra
noslēgumā Latvijas Kokrūpniecības federācijas pārstāvji prezentēja aktualitātes kokrūpniecības nozarē un
sadarbības stiprināšanas iespējas.
Vienlaikus tika sniegta iespēja
apskatīt konkursa “SKILLS Latvia 2023” nominācijas “Mēbeļu izgatavošana”
pusfinālu. Nacionālais jauno profesionāļu meistarības konkurss, kurā piedalījās
8 dalībnieki no visas Latvijas izglītības iestādēm. Seši labākie, pēc komisijas
izvērtējuma, piedalīsies finālā, kurš notiks 4. un 5. aprīlī Ķīpsalā.

Aicinājums pārskatīt klātienes darbam noteiktos ierobežojumus
LKUEA un LNMA atklātā vēstule LR Ministru kabinetam
2022. gada 2. februārī Nr. 01-02/2022
Aicinājums pārskatīt
klātienes darbam noteiktos ierobežojumus
Ņemot vērā vairāku valdības locekļu publiski paustos viedokļus par COVID-19 ierobežojumu atcelšanu vai mīkstināšanu, kā arī faktu, ka 971 tūkstotis Latvijas iedzīvotāju, tai skaitā 95% no kopējā nodarbināto skaita, ir veikuši pilnu vakcinācijas kursu, Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācija (LNMA) un Latvijas Kokapstrādes uzņēmēju un eksportētāju asociācija (LKUEA) aicina pārskatīt nosacījumus, kas ierobežo cilvēku nodarbināšanu bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta.
Vairākās nozarēs un profesijās šie ierobežojumi bija neloģiski, jo darba devēji “klātienes” darbu veikšanai varēja nodrošināt tikpat izolētus apstākļus, kā jebkuru darbu veicot no mājām. Visuzskatāmāk tas ir redzams meža darbu veikšanā, kur, piemēram, meža mašīnu operatora darba apstākļi mežā no epidemioloģiskā skatu punkta nav nekādā veidā bīstamāki kā tām profesijām, kas darbu var veikt atrodoties mājas ofisā. Brīdī, kad ierobežojumi tika pieņemti meža nozare pret tiem attiecās ar izpratni un atbildību kopīgā mērķa sasniegšanā, tomēr šobrīd redzam, ka konkrētās profesijās un amatos darbinieku šķirošanai vairs nav objektīva pamata.
Aicinām atcelt vispārējos ierobežojumus klātienes darba veikšanai, ļaujot darba devējiem pašiem izvērtēt riskus un identificēt amatus vai to grupas uzņēmumā, kurās vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu noteikt kā obligātu prasību klātienes darbu veikšanai.
Ar cieņu
LKUEA un LNMA izpilddirektors Artūrs Bukonts
Ar LKUEA biedru atbalstu tapis pilns sakrālā interjera komplekts Alūksnes baznīcā

Norisinājusies 2021. gada LKUEA biedru kopsapulce

Kopsapulces ietvaros noritēja arī LKUEA padomes vēlēšanas, kurās uz jaunu trīs gadu termiņu tika apstiprināts līdzšinējais padomes sastāvs - LKUEA padomes prezidents Agris Koris (SIA KONTO), LKUEA padomes locekļi - Arnis Āre (SIA ARKO GRUPA), Jānis Grahoļskis (AS INGRID D.), Ivo Sloka (SIA OŠUKALNS), Ģirts Torgans (SIA MARKO KEA).
LKUEA biedru rindas papildināja SIA VMS Timber, SIA Kubikmetrs un SIA Pallogs.
Piesakies izglītības programmā "Ražošanas vadība kokapstrādē"

Šobrīd strādājam pie mācību grafika laika posmam no marta līdz oktobrim. Visa aktuālā informācija par programmu tiks nosūtīta Jums atbildes e-pastā!
LKUEA piedalās projektā "Skilled-Up!"
Erasmus+ Sector Skills Alliances
“Skills for Baltic Wood industry – European Quality in Vocational Education and Training”/ Skilled-Up
Projekta ievadpasākums Rozenheimā (15.-16.01.2019) un partneru tikšanās Rīgā (22.02.2019)
Latvijas Kokapstrādes uzņēmumu un eksportētāju asociācijai ir prieks būt vienam no deviņiem projekta partneriem, kas piedalās Erasmus+ Sector Skills Alliances projektā “Skilled-Up”!
Projekta mērķi ir :
Stiprināt sadarbību starp profesionālās izglītības iestādēm un nozares uzņēmumiem;
Uzlabot profesionālās izglītības kvalitāti īstenojot starptautiski atzītu, darba vidē balstītu (DVB) 1. līmeņa augstākās izglītības programmu, pielietojot ES kvalitātes nodrošināšanas instrumentus (EQF, ECVET, EQAVET);
Veicināt nozares ekonomisko attīstību un inovācijas, sagatavojot nozarei nepieciešamos kvalificētus speciālistus;
Veicināt izpratni par digitālajām tehnoloģijām, mobilitāti un zaļo domāšanu kā pārmaiņu virzītājspēkiem.
“Skilled-Up” projekts iesāks ilgtermiņa izmaiņas un atstās pozitīvu ietekmi uz Baltijas valstu izglītības sistēmām. Īstenoto pieeju pārnesamība nodrošinās instrumentus rezultātu pārņemšanai citās valstīs un citās nozarēs.
Projekta laikā notikušas jau divas projekta partneru tikšanās 15. – 16. janvārī ievadpasākums Rozenheimā, Vācijā un 22. februārī tikšanās Rīgā. Tikšanās laikā visi deviņi partneri - Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kamera (AHK), Latvijas Kokapstrādes uzņēmumu un eksportētāju asociācija (LKUEA), Association of Wood Producers and Exporters of West Lithuania (AWPEWL), South Estonia Furniture Cluster, Lehrinstitut Rosenheim e.V. (LHK), Latvijas Lauksaimniecības Universitāte(LLU), Kauno Kolegija (KK), Center of Competence for Wood Processing and Furniture Manufacturing (unit of Voru County Vocational Training Center) un AS “Latvijas Finieris” - iepazinās, apsprieda pirmos soļus projekta īstenošanā , administratīvus jautājumus, konkrētu struktūru un mācību programma saturu. Turpmāko mēnešu laikā , katrā projekta dalībvalstī notiks vietējo ekspertu tikšanās, lai izstrādātu moduļu aprakstus un mācību programmas saturu.
Mēs priecājamies par darba uzsākšanu un panākumiem nākotnē!
Uzņēmēj: praktikants var būt Tavs nākamais darbinieks! Sadarbojies ar praktikantu un saņem ES finansiālu atbalstu no LDDK!

Mazie kokrūpnieki un valsts politika
Publikācijā apskatīti resursu pieejamības, elektroenerģijas izmaksu, ES struktūrfondu atbalsta un darbaspēka nodokļu jautājumi.
“Latvijas
un Eiropas uzņēmējdarbības mugurkauls ir mikro, mazie un vidējie uzņēmumi” - šo
apgalvojumu ļoti bieži nākas dzirdēt gan no politiķu un ierēdņu puses, gan no ekonomikas
un citu nozaru ekspertiem. Un tā patiešām ir tikpat skaidra patiesība, kā tas,
ka meža nozare ir viens no mūsu valsts ekonomikas stūrakmeņiem un Latvijā nav
tāda pagasta, kurā nevarētu atrast kādu lielāku vai mazāku koksnes pārstrādes
uzņēmumu, kas bieži vien ir apkārtnē nozīmīgākie darba devēji un līdz ar to arī
ekonomikas un iedzīvotāju galvenais balsts.
Diemžēl šie fakti nav kalpojuši par labu tam, lai valsts veidotā meža nozares politika mērķtiecīgi tiktu orientēta uz iespējami auglīgas uzņēmējdarbības vides radīšanu it kā tik nozīmīgajiem maza un vidēja izmēra kokapstrādes uzņēmumiem, kuri, kā secināts nupat tapušā pētījumā[1], visbiežāk nodarbojas ar dziļāku koksnes pārstrādi, radot produkciju ar lielāku pievienoto vērtību un pat rada lielāku kopējo nomaksāto nodokļu masu salīdzinot ar lielajiem koksnes pirmapstrādes uzņēmumiem, kuru konkurētspējas sekmēšanai valsts puse (un it īpaši valsts mežu apsaimniekotājs AS “Latvijas valsts meži”) ir gatavi darīt visu iespējamo.
Mazie, vidējie un lielie pārstrādātāji - kāda ir atšķirība?
Kā
savā promocijas darbā norāda J. Krūmiņš – lielie uzņēmumi (pārstrādes apjoms
virs 50 tūkst. m3 gadā) veido tikai aptuveni 6% no koksnes
pirmapstrādes uzņēmumu kopskaita, taču pārstrādā 70% no kopējā apaļo
kokmateriālu gada pārstrādes apjoma Latvijā. (Skat. 1. att.).
1.
attēls. Latvijas koksnes pirmapstrādes uzņēmumu sadalījums pēc skaita un
pārstrādes apjoma. (Krūmiņš, 2014)
Šis fakts pats par sevi ir saprotams,
un tāda tirgus struktūra nav nekas neparasts arī citās nozarēs un citās
valstīs, tomēr pastāv vairāki apsvērumi, kas liek domāt, ka valstij, kā
lielākajam meža resursu īpašniekam būtu, ja ne īpaši jāatbalsta it kā tik
nozīmīgie mazie un vidējie uzņēmumi, tad vismaz vienlīdzīgi jāattiecas pret
visiem koksnes pirmapstrādes uzņēmumiem, neatkarīgi no to pārstrādes jaudas.
Koksnes pirmapstrādes uzņēmumu
aptauja uzrāda, ka salīdzinot ar 2007. gada un 2009. gada datiem, kad tika
veiktas iepriekšējās aptaujas, daudzi pirmapstrādes uzņēmumi pārtraukuši
darbību, uzsākts maksātnespējas process vai mainīts darbības profils. Lielākais
uzņēmumu skaita samazinājums vērojams tieši mazo un vidējo uzņēmumu grupā,
kuriem visgrūtāk ir bijis pārdzīvot krīzes gadus.
Jautājot pirmapstrādes uzņēmumiem kas
ir viņu ražošanas galaprodukti – pirmapstrādes (zāģmateriāli, taras dēļi,
guļbūvju baļķi, finieris, saplāksnis, plātņu materiāli, malka) vai
tālākapstrādes (mēbeles, līmētās brusas, koka paletes, logi un durvis,
galdniecības un namdaru izstrādājumi) produkti, tikai 33% no lielajiem
uzņēmumiem atzina, ka viņi ražo tālākapstrādes produktus. Visvairāk tālākapstrādes
produktu ražotāju ir vidējo un mazo uzņēmumu grupās, kur aptuveni puse no
uzņēmumiem kā galaproduktu ražo tālākapstrādes produktus. Turklāt, kā jau
minējām, šie uzņēmumi ir ļoti nozīmīgi darba devēji visā Latvijā (skat. 2.
att.), un it īpaši reģionos ar augstiem bezdarba rādītājiem.
2.
attēls. Pirmapstrādes ražotņu ģeogrāfiskais izvietojums, ostu eksports un
pieejamie koksnes resursi. (Krūmiņš, 2014)
Tāpat
pētījums parāda, ka 74% no lieliem uzņēmumiem pārstrādā tikai skuju koku apaļos
kokmateriālus, savukārt vidējo un mazo uzņēmumu grupā šis rādītājs ir attiecīgi
46% un 33%.
Šis
rādītājs ir būtisks, ja ņemam vērā, ka ilgtspējīgai izmantošanai pieejamie
skuju koku koksnes resursi jau šobrīd tiek pilnībā izmantoti un negatīvās
tendences izcirtumu apmežošanā ar skuju kokiem norāda, ka nākotnē varam
saskarties ar skuju koku koksnes deficītu. Pretēji rezultāti tika iegūti par
lapu koku resursu izmantošanas apjomiem un iespējām. Lai gan uzkrājušās
ievērojamas mīksto lapu koku rezerves, resursi netiek pietiekoši izmantoti. Tie
turpina uzkrāties. Pirmapstrādes uzņēmumos tiek izmantoti vien 1.7 milj.m3 no
aprēķinātajiem ikgadējiem ilgtspējīgai izmantošanai pieejamiem 8.6 milj.m3
koksnes. (skat. 3.9. un 3.10. att.).
Visbeidzot,
mazo un vidējo uzņēmumu nozīmi spilgti raksturo Valsts ieņēmumu dienesta
publiskotie dati par uzņēmumos strādājošo skaitu, nomaksāto Iedzīvotāju
ienākuma nodokli (IIN) un Valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām (VSAOI) 2014.
gadā - uz katriem 1000 pārstrādātajiem m3 apaļo kokmateriālu MVU
rada 5,2 darbavietas, kamēr lielie uzņēmumi tikai 1. Līdz ar radītajām
darbavietām valstij uz katru pārstrādāto kubikmetru MVU nodokļos samaksā 3
reizes vairāk nekā to spēj lielie uzņēmumi. Neskatoties uz to, ka 70% koksnes
resursu patērē lielie pārstrādes uzņēmumi, MVU IIN un VSAOI kopumā nomaksā par
16% vairāk. Vai šī ir efektīva valsts būtiskākā atjaunojamā resursa
apsaimniekošana?
Mēs
nenogurstoši runājam par neesošo reģionālo attīstību, pamestiem lauku ciematiem
un laukos palikušo nabadzības un sociālās atstumtības riskiem, tomēr rīkojamies
gluži pretēji.
Lielie
uzņēmumi, kas vairumā gadījumu loģiski izvietoti lielāku pilsētu tuvumā,
piesaista darbiniekus no lauku reģioniem un valsts šo procesu atbalsta, tāpat
kā neiebilst pret banku kreditēšanas politiku, kas liedz saņemt atbilstošu
aizdevumu mājokļa iegādei vai būvniecībai, ja tas tiek plānots ārpus tā
saucamajām “likvīdajām teritorijām” – republikas nozīmes pilsētām un to tuvākās
apkārtnes.
Tomēr
šie uzņēmumi ne tikai aizvilina cilvēkus. Kā jau minēju iepriekš, viņi tāpat
piesaista lielu neapstrādātas koksnes resursu plūsmu, kas, paliekot reģiona
uzņēmēju rīcībā, radītu ievērojamu skaitu jaunu darbavietu, turklāt ne tikai
pašos apstrādes uzņēmumos, bet caur patēriņu – darba vietas apkalpojošajā sfērā.
Nosacīti demagoģisks piemērs ir 2005. gada vējgāze, kas radīja zināmu resursa
pārsātinājumu, bet ļāva atdzīvoties vietējiem kokapstrādes uzņēmumiem.
Valsts mežu apsaimniekotāja loma
Nav
melots sakot, ka LVM koksnes tirdzniecībā ir ieviesis zināmu sistēmu –
pārdošanas programmas, kas atdala lielos pārstrādātājus no maza un vidēja
izmēra uzņēmumiem, tādejādi mazinot risku, ka lielie uzņēmumi, izmantojot savus
finanšu resursus, nopērk absolūti visu koksnes resursu. Diemžēl laika gaitā
radies iespaids, ka šīs pārdošanas programmas nevis aizsargā MVU, bet gan
atdala “graudus no pelavām” – MVU paredzētajā programmā “IESPĒJAS” LVM spēlē
“spēka spēli”, kas visbiežāk izpaužas uzspiežot vēlamo sortimentu cenu
(neskatoties uz situāciju noieta tirgos un to, ka pārdošana notiek izsoles
procedūras veidā) vai vienpersoniski ieviešot izmaiņas piegādes līgumu nosacījumos,
kas viņu klientiem nereti ir neizdevīgi. Tāpat LVM regulē apaļo kokmateriālu
sortimentu apjomus, kas ir pieejami vienā vai otrā pārdošanas programmā.
Rezultātā tas nozīmē to, ka atsevišķos sortimentu veidos MVU ir pieeja tikai
20% no kopējā valsts mežos sagatavotā kokmateriālu apjoma.
Vēl viens no piemēriem, kas būtiski
apgrūtina mazo un vidējo pārstrādātāju ražošanas procesu, ir LVM sortimentu
piegādes. Savos līgumos ar IESPĒJU klientiem LVM nosaka ceturksnī kopumā
piegādājamo koksnes apjomu un nekā citādi nenorāda plānoto piegāžu grafiku. Tā
kā programmā IESPĒJAS startē MVU, kas no LVM iepērk koksni 50% vai vairāk no to
kopējā pārstrādes apjoma, neregulāras un kampaņveidīgas piegādes spēj ļoti
būtiski ietekmēt to konkurētspēju.
Šeit ir jāņem vērā, ka MVU rīcībā nav
tik lieli apgrozāmie līdzekļi, lai tos varētu “iesaldēt” ilgstoši gaidot
sortimentu piegādes (priekšapmaksas jeb depozīta gadījumā), kā arī, lai varētu
veikt apmaksu par viena mēneša laikā ievestu ceturkšņa vai pat pusgada apjomu.
Tāpat uzņēmumi, gaidot ilgstoši aizkavējušās piegādes no LVM, nevar nodrošināt
ražošanu iegādājoties sortimentu citur, jo to rīcībā esošie līdzekļi ir “rezervēti”
LVM piegāžu apmaksai.
Cits stāsts ir ar lielajiem
pārstrādes uzņēmumiem, kas ir ļoti nozīmīgi LVM klienti, un, līdz ar to, arī,
risinot savstarpējās sadarbības jautājumus, spēku samērs ir vairāk līdzvērtīgs.
Jāatzīmē, ka neskatoties uz būtiskām nepilnībām savstarpējā sadarbībā, šo pašu mazo un vidējo uzņēmumu pārstāvji kopumā tomēr pozitīvi vērtē LVM paveikto Kokrūpniecības nozares izaugsmes veicināšanā, radot gana stabilu un prognozējamu koksnes resursu tirgu, kurā sava vieta ir arī maziem un vidējiem uzņēmumiem. Tomēr skaidrs, ka kopējā nozares politikā ir būtiski trūkumi, kas arī atspoguļojās LVM attieksmē, veidojot sadarbību ar mazāka un vidēja lieluma uzņēmumiem un šeit iespējami īsākā laika posmā ir jārod risinājums.
Elektroenerģijas sadales tarifs - līdz pat 30 000 EUR papildus izmaksas
Neveiksmīgai vai pat kaitnieciskai
politikai piemēri nav tālu jāmeklē arī ārpus meža nozares – AS "Sadales
tīkls" (ST) 2016. gada sākumā iesniegusi izvērtēšanai Sabiedrisko
pakalpojumu regulēšanas komisijai priekšlikumu par elektroenerģijas sadales
tarifa izmaiņām, kas paredz slodzes izmaksas četrkāršot no ~5000 EUR/MW/gadā uz
20 000 EUR/MW/gadā.
Pēc pašu ST teiktā jaunajā tarifa
noteikšanas metodikā iestrādāti mehānismi, kas ļauj maksu par elektrību
samazināt tiem, kuri elektrību patērē “efektīvi”, un “sodot” tos, kam rezervētās
slodzes efektīvās izmantošanas līmenis ir vidējs un zem vidējā (praktiski visi
mazie un vidējie koksnes pirmapstrādes uzņēmumi). Arī šeit meža nozarē ieguvēji
vai vismaz mazākie zaudētāji būs lielākie kokapstrādes uzņēmumi – zāģētavas un
īpaši granulu ražotnes, kuru tehnoloģiskā procesa īpatnības paredz, vai nu
lielu kopējo elektroenerģijas patēriņu, vai ļauj rezervēto jaudu izmantošanas efektivitātes
līmeni uzturēt virs 40%.
Lauku reģionos sastopamie maza un
vidēja lieluma koksnes pirmapstrādes uzņēmumi nav nedz ārkārtīgi lieli
patērētāji, nedz to ražošanas tehnoloģiskais process ļauj sasniegt šādu,
nosacītu, “efektivitāti”, līdz ar to šiem uzņēmumiem jārēķinās ar papildus
izdevumiem līdz pat 30 000 EUR/gadā, un šajā uzņēmumu grupā tāds izmaksu pieaugums
ir maigi sakot - kliedzošs.
ES struktūrfondi 2015.-2020.g. - atrauti no realitātes
Vēl viens stāsts ir Ekonomikas
ministrijas izstrādātās un ES struktūrfondu līdzfinansētās atbalsta programmas
uzņēmējdarbībā 2014.-2020. g. plānošanas periodam, kurās atbalsts lielākoties
paredzēts dažādām “augstām matērijām”, bet reālu, lauku uzņēmējam pieejamu
atbalsta instrumentu šai piecgadei valsts īsti neplāno. Kaut vai neliels
piemērs ar programmu, kas, kā viena no retajām, vismaz pēc nosaukuma šķiet
atbilstoša lauku reģionos strādājošiem kokapstrādes MVU: “Mazo un vidējo
komersantu konkurētspējas veicināšana - Atbalsts ieguldījumiem ražošanas telpu
un infrastruktūras izveidei vai rekonstrukcijai”.
Ja neskaita salīdzinoši nelielo atbalstu
~5 milj. EUR vienam reģionam uz visu 5 gadu periodu, tad nākamais absurdais
kritērijs ir nosacījums, ka par katriem saņemtajiem 40 000 EUR atbalsta
uzņēmumam ir jārada vismaz 1 jauna darbavieta. Skaisti jau skan, bet reālajā
situācijā ražojošajiem MVU, lai saglabātu konkurētspēju, ir jāmodernizē
ražošanas process, kas nākotnē nozīmē strādājošo vidējās darba algas pieaugumu
uz kopējo darba vietu skaita samazinājuma rēķina. Tas gan automātiski nenozīmē darba
vietu skaita samazināšanos kopumā, jo labi atalgotu darbinieku radītais
patēriņš turpat lauku reģionos radīs jaunas darba vietas apkalpojošajā sfērā.
Līdz ar to prasīt, lai uzņēmums vienkārši atjaunojot savu ražošanas telpu
radītu jaunas darbavietas esošajā situācijā ir zināmā mērā absurdi.
Ja pirmais piemērs spilgti parāda mērķtiecīgu mazo un vidējo uzņēmumu konkurētspējas graušanu, kas vistiešākajā veidā iespaidos tieši kokapstrādes sektoru, tad otrais ir vairāk dīvaina, no realitātes atrauta, ierēdņu domu gājiena atspoguļojums, kas novedīs pie kārtējiem stāstiem par ES fondu veiksmīgu apgūšanu, bet reālu pienesumu tautsaimniecībai nenesīs.
Nobeigumā jāsaka, ka šī raksta ietvaros man diemžēl nācās pretnostatīt dažādu kategoriju ražošanas uzņēmumus, tāpēc vēlos uzsvērt, ka tas netika darīts ar mērķi pārmest nozares flagmaņiem to spēju izaugt un attīties līdz līmenim, kuru tie ir sasnieguši. Šie uzņēmumi tieši tāpat rada darbavietas, maksā nodokļus, stimulē patēriņu un kas nav mazsvarīgi – tieši lielie uzņēmumi visbiežāk spēj sasaistīt zinātni ar ražošanu, vienlaikus atbalstot profesionālās augstākās izglītības attīstību, un virzīt pasaules tirgos inovatīvu, Latvijā ražotu produkciju. Tomēr ir ļoti būtiski nezaudēt līdzsvaru starp šīm divām ražotāju grupām, jo katra no tām pilda savu lomu valsts ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanā.
[1] http://llufb.llu.lv/dissertation-summary/wood-processing/Janis_Krumins_promoc_darba_kopsavilk_2014_LLU_MF.pdf
Kokapstrādes nozares uzņēmumu tirdzniecības misija Šanhajā, Ķīnā
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) Latvijas kokapstrādes uzņēmumiem 2015. gada 14. septembrī rīko tirdzniecības misiju Šanhajā, Ķīnā, lai piedalītos konferencē "China Global Wood Trade Conference" (GWT China), kuras ietvaros notiek arī kontaktbirža ar kokmateriālu iepircējiem.
GWT China konference notiks jau piekto gadu pēc kārtas un tā pulcē Ķīnas kokmateriālu iepircējus, kuri vēlas tikties ar potenciālajiem kokmateriālu piegādātājiem no visas pasaules. Pagājušajā gadā konference pulcēja vairāk kā 350 profesionālus kokmateriālu iepircējus, izplatītājus un aģentus no Ķīnas, kā arī kokmateriālu piegādātājus no vairāk kā 20 valstīm.
15. septembrī notiks kokrūpniecības nozares konference, kur dalībniekiem būs iespējams iepazīties ar jaunākajām tendencēm Ķīnā un citur pasaulē.
16. septembrī notiks uzņēmumu konkatbirža un neliela izstāde, kur pārrunāt detalizētus jautājumus ar konkrētiem interesentiem.
Sīkāka informācija pieejama GWT China konferences mājaslapā - www.gwtchina.org/en
Avots: http://www.liaa.gov.lv/lv/pasakumi/kokapstrades-nozares-uznemumu-tirdzniecibas-misija-sanhaja-kina